Az adventi időszak igencsak bővelkedik megmosolyogtató hírekben. Nézzük ma ezt: Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter
Magyarország szuverenitás szempontjából aggodalomra okot adónak tartaná, ha egy ország akciótervet akarna végrehajtani Magyarországon a kormánnyal való egyeztetés és az egyetértése nélkül. A miniszter közölte, (...) hogy nem tartanák helyesnek azt sem, ha egy ország azért támogatna civil szervezeteket, hogy azok nyomást gyakorolnának bármilyen ügyben egy másik ország demokratikusan megválasztott kormányára.
Valamit tisztázzunk: a kérdést két oldalról is meg lehet természetesen közelíteni, és ezt most tegyük is meg, hogy eltekintünk az egyértelmű Magyarország-Egyesült Államok ellentéttől!
Az egyik oldal alapján - amit én most a légiesen könnyed támogatottságszerzési demagógiának fogok elnevezni - bizonyos országok beavatkoznak szegény-szerencsétlen, hátrányosabb helyzetű országok demokratikus vagy épp nem demokratikus államok életébe. Ilyenkor ezek a nagy hatalmi és pénzügyi háttérrel rendelkező országok egy pillanatig sem nézik azt, hogy ezen tevékenységükkel milyen hátrányba hozzák a kisebb országot és annak dolgos népét.
Egy kisebb, felemelkedő ország sosem élne ezzel a gyakorlattal! Szegény Szijjártó Péternek nem egy álmatlan éjszakája volt, mielőtt külügyminiszter lett, amikor azon rettegett, hogy beiktatása napján az Alkotmányvédelmi Hivatal átnyújtja neki a titkos aktákat egy esetleges magyar akciótervvel kapcsolatban.
Pár héttel később viszont csak belebotlott ebbe a cikkbe:
Négy évig a Századvég Alapítvány vezette konzorcium képviseli a magyar érdekeket és lobbizik Magyarországért Észak-Amerikában nettó 1 milliárd 360 millió forintért. Tavaly hasonló tevékenységre - politikai és gazdasági érdekképviseletre és érdekérvényesítésre az Egyesült Államokban, valamint tanácsadásra - még Fellegi Tamás volt fejlesztési miniszterhez köthető tanácsadócég konzorciumával szerződött a Miniszterelnökség
Kiderült, hogy a másik oldal ezt az egészet egyszerűen politikai/gazdasági lobbitevékenységnek hívja, ráadásul ez egy olyan gyakorlat, aminek hagyományai évszázadosak a világpolitikában. Bár tény, hogy a nagyobb anyagi és erőbeli pozíciók határozottan módosítják a lobbizás sikerét, a lehetőség minden egyes ország számára adott. Még számunkra is! És ezt a bűnös játszmát mi is űzzük több éve!
Szijjártó Péter természetesen ezt nagyon jól tudja, legalábbis nagyon remélhetjük, hogy tudja. De persze a magyar tevékenységi kört soha nem merné ilyen galád módon összemosni például az amerikai lobbival, amely ugye egy 3-szor megválasztott, 33-szorosan demokratikus és 333-szor... Na, értitek.
Nem, a magyar programok nem végeztek ilyen galád munkát, mint az amerikai ügynökök itthon. A norvégokról, újabban pedig a svájciakról ne is beszéljünk! Mindenki ismeri a viccet, hogy egy amerikai, egy norvég és egy svájci bemegy egy demokratikus országba, és... ha még nem hallottad, nyugodj meg: jövőre benne lesz a másodikos olvasókönyvben, majd elolvasod ott.
De különben most tényleg, mit is csinálunk mi kint ennyi közpénzből Amerikában?
A Fellegi által vezetett Hungary Initiatives Foundation (HIF) - amiből a kitiltási botrány környéken elkezdtek elszivárogni a kuratóriumi tagok, most pedig láthatóan a Századvégen keresztül lefejezésre került - több, a magyar érdekeket szem előtt tartó, vagy a kormányzati érdekeknek megfelelő lépéseket szorgalmazó amerikai szervezetet támogatott adományokkal.
Az egyik ilyen jelenleg elhíresült adomány (legalább 100 ezer dollár, aprópénz) a McCain szenátor alapítványának. Oké, nem lehet mindig a nyerő lóra tenni, a fene se gondolta volna, hogy McCain nem az adományozók listájának átolvasása után írja meg a beszédeit.
A szervezet honlapját átböngészve valójában nem találunk húsba vágó konkrétumokat, mondjuk ezt egy háttérbeli lobbiközponttól el is várom valamilyen szinten. Ami létszik, hogy magyar kulturális és gazdasági társaságok támogatásával és előtérbe helyezésével tengették napjaikat. Láthatóan nem valami jól, mert az érdekképviselettel a következő négy évre már nem őket bízták meg, igaz, a költségvetés és nagyot esett (a HIF 15 millió dolláros alapító vagyonnal indult, a Századvég most ennek kevesebb mint a felét kapja meg).
Mondjuk ha ennyiből is meg lehet csinálni egy jól kidolgozott szakmai programot, akkor szerintem mindenki örülhet, legalább több marad stadionra... khm, mármint a csökkenő számú szegények étkeztetésére. Szóval hajrá, lehet, hogy ebből a pályázatból végre valami jó sül majd ki!
Ezt a milliárdos pályázatot egy bicikliző majom is megírhatta volna - 444
Mondjuk nem tudom mire számítottam, mikor ugyanannak adják a lobbitevékenység lebonyolítását, aki kommunikációs téren alapból a legtöbbet bonyolított már eddig is az egész magyar-amerikai kapcsolaton... Szóval ha Szijjártó Péter mai felszólalásának az lesz a végeredménye, hogy mégse akarunk ilyen elképesztően bűnös tevékenységekben részt venni a közeljövőben, akkor én vele vagyok - erre tényleg felesleges kidobni 1,3 milliárd forintot.